Frederikshavns Bryghus: Dark Quarterer 50cl

Frederikshavns Bryghus: Dark Quarterer 50cl
50,00 kr.
Ikke på lager
Et tilfældig møde en lørdag sidst i juli 2017 førte til en god idé, som det så ofte gør, når der kommer en øl eller to på bordet.
– Vi laver et bryghus i Frederikshavn!
Der var historien formentlig stoppet, hvis det ikke lige var fordi, de to hovedpersoner er diplombrygger Kent Boalth og entreprenør Lars Trie. Selv om de aldrig havde mødt hinanden forinden, fastholdt de ideen, og 21. august 2017 var Frederikshavn Bryghus af 2017 A/S en realitet.
Langsomt stiger flot mørkt skum op i glassen og indikerer, at der er noget intensivt i gang I glasset. Kirsebær, rosiner, chokolade, vanilje og en lille smule lakrids stiger op i næsen og den belgiske gær begynder at vise sin karakter. Det første nip byder på en fyldig og smagfuld krop. Smagsoplevelsen starter med komponenter af lakrids og chokolade, lidt senere fornemmes, at stærkere ristede aromaer som f.eks kaffe tager over, og gærens phenoler begynder at give et nærmest røget indtryk. Dark Quarterer´s høje alkoholprocent skjuler sig bagved øllets fyldige krop og humlens bitterhed. Denne øl kan nydes sammen med lagret ost, forskellige desserter eller helt for sig selv.