Frederikshavns Bryghus: Stout 201 50cl

Frederikshavns Bryghus: Stout 201 50cl
30,00 kr.
Ikke på lager
Et tilfældig møde en lørdag sidst i juli 2017 førte til en god idé, som det så ofte gør, når der kommer en øl eller to på bordet.
– Vi laver et bryghus i Frederikshavn!
Der var historien formentlig stoppet, hvis det ikke lige var fordi, de to hovedpersoner er diplombrygger Kent Boalth og entreprenør Lars Trie. Selv om de aldrig havde mødt hinanden forinden, fastholdt de ideen, og 21. august 2017 var Frederikshavn Bryghus af 2017 A/S en realitet.
Er brygget med røgmalt, nøje udvalgte sukkerarter og kombineret med en gammel engelsk ale gær adskiller Stout 201 sig fra ”200 Års Købstadsjubilæums” udgaven, Stout 200. Når øllet hældes i glasset indikerer det fine, cremede, cappuccino- farvede skum på toppen øllet, at der kan forventes en anderledes smags oplevelse, end den forholdsvis lave alkohol indhold indikerer. I duften fra øllet fornemmes mørk chokolade, røg, lakrids og vanilje. På tungen fornemmes en kraftig krop med cremet fylde uden at være sød, smagsoplevelsen fornemmes krydret med lidt kraftig bitterhed fra humlen og kombineret med noter af kaffe og chokolade fuldender dette smagsoplevelsen i Stout 201. Stout 201 kan
kombineres med en saftig bøf, gullasch, spareribs eller blot nydes i selskab med dig selv, eller en god veninde.